Hikaye Merkezli Web Siteleri

Flash’ın yavaş yavaş gözden düşüşü ve HTML5′in tahta geçişinin ardından bu yeni kod sisteminin kullanım türlerini gözler önüne seren yığınla deney yapıldı. Bu denemeler sırasında popülerleşen bir tasarım düzeni geliştirildi: hikaye merkezli web siteleri. Yaratıcı navigasyon ögeleri ve kullanıcıların takip edebilecekleri bir hikaye örgüsü ile oluşturulan bu siteler gerçekten oldukça etkileyici.

Bu hafta hikaye merkezli web siteleri arasından beğendiğim ilk 5 tanesini önümüzdeki hafta içinde de diğer 5 tanesini paylaşacağım. İlham konusunda size fazlasıyla yardımcı olacağından eminim.

hikaye-merkezli-web-siteleri-1

1 – Find Your Way to OZ

Yeni çekilen Oz Büyücüsü adlı film için hazırlanan bu web sitesi, Chrome Experiment ekibi ile Disney çalışanlarının ortaklaşa hazırladığı bir tasarım. Site sizi bir panayır alanından geçirerek çeşitli objelerle etkileşime geçmenizi sağlıyor.

hikaye-merkezli-web-siteleri-2

2- Black Negative

Bu site yaratıcı katmanları yatıştırıcı seslerle birleştiren, yaratıcı bir navigasyona sahip öte bir tasarım ürünü. Her sayfa kendine özgü navigasyon sistemleri içeriyor, bu sayede her yeni sayfada farklı şeyler deneyip, yeni özellikleri keşfettikçe yeni içeriklere kavuşuyorsunuz. Eğlenceli.

hikaye-merkezli-web-siteleri-3

3- Pi’s Epic Journey (Life of Pi)

Bu site, Pi’nin Yaşamı adlı filmin hikaye çizgisini takip ediyor. Site sadece kaydırma çubuğu ile kontrol edilebiliyor, yani arkanıza yaslanıp rahatlıkla izleyebiliyorsunuz. Aşağı doğru kaydırdıkça bir dizi resim ve illüstrasyon sizleri karşılayıp hikayeden kısımlar sunuyor. Sitenin içerikleri genelde filmden kareler ve videolardan oluşuyor. Filmin sahne arkası bilgileri ve hikayenin bilinmeyen yanları anlatılıyor..

hikaye-merkezli-web-siteleri-4

4- Ben the Bodyguard

Biraz eski olsa da, mükemmel bir örnek. Ben the bodyguard iPhone verilerinizi koruyan bir uygulama. Aşağı kaydırdıkça Ben’in yolda yürüdüğünü ve size olabilecek senaryoları ve uygulamanın yararlarını bir bir anlattığını göreceksiniz. Etkili bir tasarım.

hikaye-merkezli-web-siteleri-5

5- Hexaedro

Yaratıcı navigasyon türü ve hikaye anlatmanın çok incelikli bir yolunu barındıran hoş bir site. Büyük görseller ve dış hatlardan ibaret minimalistik tasarımlar. İnceleyin.

hikaye-merkezli-web-siteleri-6

Reklamlar

oguz hakkında

broduct.wordpress.com

26 Mayıs 2013 tarihinde Anasayfa, Teknoloji Haberleri içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. 1 Yorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: